Відкриття нових горизонтів: Екскурсія до Черкаської обласної ради
Студенти Східноєвропейського університету та Фахового коледжу імені Рауфа Аблязова мали можливість стати на деякий час управлінцями та приміряти на себе роль депутата обласної ради.
Форум для діалогу між державою, освітою та бізнесом у сфері індустрії гостинності провели 20 червня в готелі Optima.
Захід ініційований Східноєвропейським університетом економіки і менеджменту за сприяння Асоціації кулінарів України та національної мережі Reikartz Hotel Group.
Форум об’єднав різні регіони України. Серед запрошених: відомі ресторатори, готельєри, шеф-кухарі, провідні фахівці сфери гостинності з Черкас, Києва, Житомира, Луцька, Чернігова, а також студенти і викладачі місцевих вишів.
Із вітальним словом до учасників форуму звернулася ректор університету: «Ми прагнемо дати нашим студентам якомога більше практичних навичок. Адже на нинішньому ринку праці діють сучасні технології та методики, яким вони мають навчитися, аби стати конкурентоспроможними. Черкащина ж має неабиякий потенціал для розвитку саме цієї сфери. І тут важлива практика, досвід, бачення різних думок».
Перший заступник голови ОДА Віталій Коваль зауважив, що подібні заходи є досить важливими й необхідними. Як зазначив Віталій Володимирович, нині на Черкащині активно розвивають туристичний напрямок. За сприяння обласної влади в області вже вдруге провели Туристичний форум, працює портал «Черкащина туристична». Також спільно з IT-компанією Everlabs розроблено мобільний туристичний додаток «Черкаси відкриті» з інформацію про найцікавіші об’єкти регіону. Між тим, створено й Асоціацію гостинності Черкащини, якою розроблено вже 12 нових цікавих маршрутів для відвідувачів регіону.
У ході форуму фахівці індустрії гостинності представили свої наукові напрацювання. Президент Асоціації кулінарів України, доктор технічних наук Михайло Пересічний розповів про тенденції і стратегії розвитку кулінарології. Зокрема, він наголосив, що гастрономічна культура в нашій країні недостатньо розвинена: 95 % українців готують вдома і лише 5 % відвідують ресторани.
Про кулінарологію функціонального призначення для студентів доповіла доцент кафедри готельно-ресторанного бізнесу Київського університету культури Світлана Пересічна. Так, за її словами, третина студентів харчується лише двічі на добу, 30 % студентської молоді рідко вживають гарячі страви, 37 % – вважають за необхідне організацію дієтичного харчування у закладах вищої освіти.
Із доповідями також виступили: завідувач кафедри готельно-ресторанної справи і туризму Східноєвропейського університету, голова Черкаського осередку Асоціації кулінарів України Анна Собко; голова правління Житомирської обласної асоціації кулінарів України, генеральний директор ТОВ «Шеф-груп» Віктор Фіалковський; заступник управляючого ресторанами Національної мережі Reikartz Hotel Grouр, віце-президент Асоціації кулінарів України Андрій Магалецький; керівник відділу навчання Національної мережі Reikartz Hotel Grouр Ірина Магалецька; луцький ресторатор Микола Наход; директор туристичної компанії «Мандрівник», голова Асоціації гостинності Черкащини Валентина Височин.
Очільниця Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть зупинилася на проблемах, з якими вона зіткнулася під час проведення фестивалю, зокрема стосовно розміщення гостей в готелях і організації їхнього харчування.
Форум продовжився майстер-класами від фахівців індустрії гостинності. Шеф-бариста мережі кав’ярень Cult Coffee Тетяна Шаповал презентувала пуровер як альтернативний спосіб заварювання кави. Шеф-кухар ресторану Faro del porto Олександр Дахно продемонстрував процес приготування страв для справжніх гурманів – міні-закуска з качкою конфі, сет з устриць в нетрадиційній подачі, шоти з устриць. Віктор Фіалковський показав, якими можуть бути традиційні українські страви у форматі новітніх технологій.
Дякуємо спонсорам, які підтримали наш захід: чесько-німецький паб Zivot a Pivo; EFFO (новий український бренд, професійна кулінарна олія компанії «Укролія»); компанія «Луксор-Україна»; торговельна мережа METRO; торгова марка PAVA.
Студенти Східноєвропейського університету та Фахового коледжу імені Рауфа Аблязова мали можливість стати на деякий час управлінцями та приміряти на себе роль депутата обласної ради.
Як покращити якість навчання у фаховому коледжі та університеті СУРА? Як мотивувати студентів до навчання англійської мови? Як зробити практичні заняття цікавими та яскравими?
Викладач кафедри публічного та приватного права Анастасія Литвиненко, за ініціативою студентів університету спеціальностей «Право» та «Інформаційно- документаційне забезпечення адміністративної та правової діяльності» на предметі "Права, свободи і обов'язки" провели практичну пару для студентів коледжу у форматі бінго «Миттєва допомога!».